27 Ocak 2023 cagri@v8craft.com

Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama

Inbound pazarlamanın amacı marka bilinirliği oluşturarak potansiyel müşterileri markanıza çekmek için uygulanan bir dijital pazarlama stratejisidir. Inbound pazarlama içerisinde içerik pazarlama, SEO,  sosyal medya, e-posta bültenleri gibi birçok konuyu içine barındırır. Daha çok potansiyel müşterilerinizin ihtiyaçları doğrultusunda değer sunmak, faydalı içerikler oluşturarak ilgisini çekmek üzerine olan bir yöntemdir.

Inbound pazarlama yöntemi ile ilk etapta hedef kitlenizin ilgisini çekip onları birer potansiyel müşteriye çevirip bağ kurabilir markanızla olan ilişkilerini güçlendirebilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşterilerinizi satış yapmaya yönlendirebilir ve satış sonrası müşteri memnuniyeti sağlayarak bunu devamlı hale getirebilirsiniz.

Inbound Pazarlama Yapmak İçin 4 Adım:

İlgi Çekmek: Amacınız sitenize trafik çekmek değil, doğru trafiği çekmek olmalı. Önemli olan potansiyel müşterilerinizin yani ürün veya hizmetinizle ilgili kişilerin sitenizi ziyaret etmesidir. Potansiyel müşterilerinizin sitenizi ziyaret etmesi için 3 yol var. Bunlar; bloglar, anahtar kelimeler (SEO) ve sosyal medya paylaşımlarınızdır.

Dönüşüm: İkinci adım dönüşüm. Sitenize doğru trafiği çektikten sonra o kişilerin iletişim bilgilerini alarak onları birer potansiyel müşteriye çevirmelisiniz. İletişim bilgilerini almak için ziyaretçilerin ilgisini çekecek teklifler, kampanyalar yayınlamalısınız. Bunları yapabilmek için; formları, açılış sayfalarını ve harekete geçiren eylem araçlarını kullanabilirsiniz.

 

İlgiyi Koru: Doğru kişileri web sitenize çekip onları potansiyel müşterilere çevirdikten sonraki adımımız onları “gerçek müşterilere” çevirmek olacak yani bu müşterilerin düzenli olarak sizin markanızla ilgilenmesini sağlayın, devamlılık yaratın. Bunun için; CRM, E-Posta ve iş akışları araçlarını kullanabilirsiniz.

Değerlendir: Bu adımda ziyaretçi, potansiyel müşteri, gerçek müşteri diye ayırmadan sadece dikkat çeken içerikler oluşturmaya odaklanmalısınız. Müşteriye dönüştürdüğünüz kişilerin sizi unutmayacaklarını garanti etmelisiniz. Bunun için de sürekli iletişim ve etkileşime ihtiyacınız var. Bunun için; anketler, akıllı içerik, sosyal izleme araçlarını kullanabilirsiniz.